WSZYSTKO NA PRĄD. WCALE NIEDROGO, NA PEWNO BEZPIECZNIE(J)

Jeśli zainteresował Cię tytuł i kliknąłeś myszką by wejść do środka i przeczytać dalszą treść, to znaczy, że masz dylemat. Co wybrać w mieszkaniu czy domu ? Wszystko na prąd czy może cześć instalacji powinna być gazowa, a może na paliwa stałe ? To będzie długa porada, bo i temat skomplikowany.

Ja go nie mam, wybieram wszystko prąd, tam gdzie mogę, ale podkreślam - to jest wyłącznie moja opinia, aktualnego użytkownika - wyłącznie instalacji elektrycznej na WSZYSTKO.

Ty zdecydujesz sam(a).

Dlaczego tam gdzie mogę ? No bo jeśli mieszkam na osiedlu gdzie ogrzewanie (grzejniki) jak i ciepła woda jest „miejska”, a kuchenka podłączona do instalacji gazowej, to trudno, żebym przestawiła się nagle na ciepłą wodę z przepływowego podgrzewacza wody, grzejniki elektryczne i płytę indukcyjną do gotowania.

Ale jeśli:

1. mam mieszkanie (stare budownictwo) lub dom (kamienica), w których do tej pory były własne niezależne od reszty budynku instalacje gazowe lub na paliwa stałe i chcę przeprowadzić gruntowny remont łącznie z instalacjami

to wybieram wyłącznie instalację elektryczną.

2. mam do wyboru nieruchomości nowe w stanie deweloperskim z instalacją wyłącznie elektryczną lub częściowo gazową (nawet nie wiem, czy są jacyś deweloperzy stosujący jeszcze instalacje gazowe, zrobiłam już trochę nowych deweloperskich mieszkań i nie spotkałam się z takimi, bo jaki jest sens doprowadzać gaz jedynie do kuchenek gazowych ?)

to wybieram wyłącznie instalację elektryczną.

Dlaczego napisałam tę poradę dziś ? Główny powód, ale nie jedyny - to bezpieczeństwo. O dalszych w dalszej treści artykułu. Jest maj 2018. Jesteśmy już po sezonie zimowym, tzw. grzewczym. Ile razy to już w aktualnym sezonie z informacji telewizyjnych internetowych lub prasowych usłyszałam o wybuchu gazu, zawaleniu się budynku, eksplozji instalacji lub butli gazowych, śmierci lokatorów w wyniku ww. zdarzeń lub zatruciu się tlenkiem węgla CO z instalacji gazowych lub tych na paliwa stałe, lub o pożarach z przyczyn ww. instalacji. Niestety te zdarzenia powtarzają się rokrocznie.

Za każdym razem myślałam sobie. Jak dobrze, że moje mieszkanie jak i cały budynek z 54 rodzinami ma jedynie instalacje elektryczną, dosłownie wszystko na prąd. My nie mamy tych zagrożeń co inni.

Czy jest z tego tytułu drożej ? No bo ogrzewanie elektryczne tj. grzejniki akumulacyjne w sumie ok. 8 kW, woda z podgrzewaczy 21 kW (łazienka) i 13,5 kW (kuchnia i WC), płyta indukcyjna 7kW i jeszcze wiele innych urządzeń ? Nic bardziej mylnego.

Nie jest drożej, ale jest czyściej, estetyczniej, bardziej funkcjonalnie, i wg. mnie przede wszystkim bezpieczniej.

Przykłady przeze mnie podane dotyczyć będą właśnie ogrzewania, ciepłej wody i gotowania, bowiem reszta urządzeń używana w gospodarstwie domowym na prąd jest mniej więcej taka sama.

Dlaczego nie jest drożej ?

Ogrzewanie

Wielu myśli, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Wcale tak nie musi być. Wystarczy kupić nowoczesne, estetyczne grzejniki akumulacyjne, które pobierają energię elektryczną i ładują się  w godzinach kiedy energia jest 50 – 60 % tańsza, a oddają ciepło przez cały dzień. Problem ładowania w odpowiednich godzinach załatwia prosty zegar sterujący umieszczony w rozdzielni np. w przedpokoju. Należy zawrzeć oczywiście umowę z Zakładem energetycznym na odpowiednią taryfę z tańszym prądem poza szczytem. W moim przypadku jest to jeszcze Taryfa G12W. Ja płacę ok 150 -200 zł miesięcznie za ogrzewanie elektryczne mieszkania 85 m2 (4 miesiące). Oczywiście kwota ta spada do zera w okresie wiosenno-letnio-jesiennym (8 miesięcy), kiedy całkowicie wyłączam grzejniki.

Tu link do przykładowego elektrycznego grzejnika akumulacyjnego, który posiadam

Dimplex - Grzejniki Akumulacyjne

Ciepła woda

Koniec 2017 roku gruntownie remontowałam swoje mieszkanie i musiałam się na trzy miesiące wyprowadzić na wynajęte z ogrzewaniem i ciepłą wodą z instalacji miejskiej. Jakiego doznałam szoku kiedy przyszło mi płacić 400 zł miesięcznie za podgrzewanie ciepłej wody dla 4 osób  (nie mylić z ogrzewaniem). To jakiś nonsens. No tak, ale ta woda z instalacji miejskiej ma przecież od 55 do 60 stopni C. Czy nalewacie do wanny taką wodę ? Czy bierzecie prysznic w takiej temperaturze ? No nie, bo się poparzycie. Płacicie za podgrzanie wody do takiej temperatury, by potem ją zmieszać z zimną wodą i używać do wanny, prysznica czy zlewu w kuchni. To czysta strata.

Jak działają moje przepływowe podgrzewacze wody o mocy 21 kW (można ustawić na 27 kW, to zależy od przekroju kabli), który obsługuje wannę, prysznic i zlewy w łazience i 13,5 kW, który obsługuje zlew w kuchni, bidet i zlew w toalecie.

Otóż ma szybkie przyciski wyboru temperatury – zlew, prysznic, wanna, kuchnia, lub dwa dodatkowe do nastaw jakich chcę. Wybieram temp bezpośrednio na podgrzewaczu lub pilotach, które mam umieszczone tam gdzie potrzebuję. Dodam, że obydwa podgrzewacze są schowane w szafkach i ich kompletnie nie widać, choć nie stanowiłoby to problemu, bo są bardzo estetyczne z kolorowym elektronicznym wyświetlaczem.

Wciskam np. przycisk „Prysznic”  z zaprogramowaną temperaturą 40 stopnie C i to wszystko. Otwieram baterię max w lewo – tylko ciepła woda i mam idealną temperaturę dla prysznica bez mieszania z zimną wodą. Nie mam strat, podgrzewam tylko do takiej temperatury do jakiej potrzebuję. To samo z wanną. Wciskam przycisk, otwieram baterię max w lewo i mam 45 stopni C na wylocie z kranu, tak go sobie zaprogramowałam, a mogę te przyciski programować dowolnie. Znów - nie mieszam, nie mam strat, nie mam kosztów, których nie powinno być. Nie tracę czasu na znajdowanie najbardziej odpowiedniej temperatury regulując baterią z mieszaczem.

Tu link do przykładowego elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody, który posiadam

Elektryczny podgrzewacz przepływowy Clage

Dlaczego jest estetyczniej ?

No bo nie ma żadnych widocznych rur na zewnątrz, tak jak w przypadku tradycyjnych grzejników zasilanych ciepłą wodą. Są tylko estetyczne elektryczne grzejniki akumulacyjne „wchodzące” pod parapet i gniazdka elektryczne do ich podłączenia. Całość instalacji jest w ścianach lub podłodze

Nie ma pieca na paliwa stałe, ani kotła gazowego dwufunkcyjnego, służącego do podgrzania ciepłej wody i zasilania instalacji grzewczej. Nie zabierasz sobie miejsca, które możesz wykorzystać inaczej. Nie widać rur gazowych, ani rur do odprowadzania spalin.

Zarówno jedno jak i drugie przegrywa – moim zdaniem - z elektrycznymi przepływowymi podgrzewaczami wody w paru aspektach. Elektryczne:

a)       mają zdecydowanie mniejsze gabaryty

b)       są ładniejsze, bardziej estetyczne, a wbudowana elektronika daje nieograniczone możliwości sterowania urządzeniami, programowania indywidualnych ustawień preferencji domowników

c)       można je montować gdzie się chce, nie ma potrzeby umiejscawiania ich w pobliżu szachtów dla odprowadzenia spalin, umieszczasz je w pobliżu odbioru wody, nie czekasz długo na ciepłą wodę w kranie, deszczownicy czy słuchawce prysznica.

d)       raczej nie zatrujesz się tlenkiem węgla ! są po prostu bezpieczniejsze.

e)       nie musisz przeprowadzać regularnych przeglądów samego urządzenia jak i instalacji kominowych, tak jak w przypadku kotłów na gaz i paliwa stałe. Jedynie należy sprawdzić instalację elektryczną raz na 5 lat, ale w moim przypadku robi to Wspólnota i płaci z naszego Funduszu remontowego

Dlaczego jest bezpieczniej ?

Bo prąd chyba - moim zdaniem -  najłatwiej jest okiełznać. Tu wracam do początku artykułu. Co roku słyszę o wybuchach gazu, zatruciu się czadem. O ile jeszcze - załóżmy ja – świadoma zagrożeń zabezpieczę swoje instalacje gazowe czy na paliwa stałe, tak by nie stała się krzywda mi i mojej rodzinie, to jaki mam wpływ na to co robią moi sąsiedzi, jak oni są świadomi i czy zachowują się odpowiedzialnie. Żadnego wpływu na to nie mamy, niestety możemy dostać rykoszetem.

Tymczasem dobrze rozbudowane rozdzielnie prądu w mieszkaniu, czy domu, zaopatrzona w wyłączniki nadprądowe, wyłączniki różnicowoprądowe, przekaźniki priorytetowe całkowicie zabezpieczają przed zwarciami w instalacjach elektrycznych, przed ewentualnym porażeniem prądem i pożarami itd. Do tego rozprowadzenie instalacji elektrycznych jest stosunkowo łatwe i tanie.

Ja jestem za prądem. Nie boję się rachunków i czuję się bezpiecznie. Wam też radzę. „czmychajcie” od instalacji gazowych, czy też na paliwa stałe tam gdzie to możliwe, dla własnego i sąsiadów bezpieczeństwa.

Od czego zacząć ?

Pierwsze co należy zrobić, to projekt wizualizacji wnętrza. Projektant zaprojektuje wszystkie pomieszczenia tzn. m.in. umiejscowi meble, zaplanuje lokalizację sprzętu AGD, grzejników elektrycznych i przepływowych podgrzewaczy wody , zaplanuje wszelkie zabudowy. Po co ? ……

…….żeby wiedzieć ile i gdzie powinny znajdować się punkty elektryczne, czyli gniazda, lampy & oświetlenie, przyłącza do grzejników elektrycznych, czy też te pod elektryczne podgrzewacze wody. Bez tego będziesz poruszać się po omacku i możesz o czymś zapomnieć. Po remoncie może być już za późno, zostaną ci jedynie przedłużacze elektryczne, rozgałęźniki potocznie nazwane „złodziejkami”. A to, ani bezpieczne, ani estetyczne !

Następnie określ bilans mocy (zapotrzebowanie na energię), ilość niezależnych obwodów elektrycznych i minimalne przekroje kabli na te obwody. Sporządź zestawienie wszystkich urządzeń jakie będziesz chciał podłączyć, pamiętaj żeby trochę przewymiarować przekroje kabli i ilość punktów elektrycznych,  zwłaszcza gniazd elektrycznych np. w kuchni. Nigdy nie wiesz, czy w przyszłości nie dojdą jakieś nowe urządzenia elektryczne np. Thermomix, grill itd. Przygotuj się na to ! Oczywiście pomoże Ci w tym elektryk, lub inżynier elektryk, to jemu powierz zaprojektowanie instalacji elektrycznej. Ty nie musisz się na tym znać.

Przykładowy bilans mocy mógłby wyglądać tak. Oczywiście litery A,B itd. przy obwodach są umowne. Chodziło mi o to, żeby pokazać, że są to różne obwody, ale do każdego z nich może być podłączonych wiele odbiorników prądu. Ważne by nie przekraczać max mocy dla zabezpieczeń i przekrojów kabli np. piekarnik i mikrofala które będą „jedno na drugim” w kuchni mogą być podłączone pod jeden obwód A (jeden kabel) i to samo zabezpieczenie w rozdzielni.

Pomieszczenie

Urządzenie AGD

Max moc urządz. kW

Prąd, obwód

Min przekrój kabla mm2

Salon z   otwartą kuchnią

Przepływowy podgrzewacz   wody

13,5 kW

Trójfazowy,   osobny obwód X

5 x 2,5 mm2

 

Płyta   indukcyjna

8 kW

Trójfazowy,   osobny obwód Y

5 x 2,5 mm2

 

Piekarnik

2,5 kW

Jednofazowy,   obwód A

3 x 2,5 mm2

 

Mikrofala

1,5 kW

Jednofazowy,   obwód A

3 x 2,5 mm2

 

Lodówka

0,3 kW

Jednofazowy,   obwód B

3 x 2,5 mm2

 

Zmywarka

1,5 kW

Jednofazowy, obwód   B

3 x 2,5 mm2

 

Oświetlenie ok.

20 pkt świetlnych LED

0,2 kW

Jednofazowy,   obwód C

3 x 1,5 mm2

 

Gniazdo pod ekspres do kawy

2,0 kW

Jednofazowy,   obwód D

3 x 2,5 mm2

 

Gniazdo pod czajnik bezprzewodowy

2,5 kW

Jednofazowy,   obwód D

3 x 2,5 mm2

 

Gniazdo pod Thermomix

2,0 kW

Jednofazowy, obwód E

3 x 2,5 mm2

 

Akumulacyjny grzejnik elektryczny

2,6 kW

(dla powierzchni ok 26 m2)

Jednofazowy,   obwód F

3 x 2,5 mm2

 

….inne urządzenia (inne gniazdka) np. toster,   gofrownica

2,0 kW

Jednofazowy,   obwód G

3 x 1,5 mm2

 

Suma mocy

36,9 kW

 

 

Pomieszczenie

Urządzenie AGD

Max moc urządz. kW

Prąd, obwód

Min przekrój kabla mm2

Łazienka

Przepływowy podgrzewacz   wody

18/21 kW  24/27 kW

Trójfazowy,   osobny obwód Z

5 x 4,0 mm2                5 x 6,0 mm2

 

Oświetlenie ok.

10 pkt świetlnych LED

0,2 kW

Jednofazowy,   obwód C

3 x 1,5 mm2

 

Ogrzewanie   podłogowe

0,3 kW

Jednofazowy,   obwód H

3 x 1,5 mm2

 

….inne urządzenia (inne gniazdka) np. suszarka,   lokówka

3,0 kW

Jednofazowy,   obwód I

3 x 2,5 mm2

 

Suma mocy

30,5 kW

 

 

W praktyce nigdy nie włączysz wszystkich urządzeń na raz i to z maksymalną mocą. Nie potrzebujesz zatem mocy przyłączeniowej o wartości zwykłej sumy maksymalnej mocy wszystkich urządzeń we wszystkich pomieszczeniach. Poza tym możesz to ograniczyć, stosując przekaźniki priorytetowe wyłączające niektóre urządzenia o dużej mocy np. grzejniki, na czas, kiedy włączysz inne urządzenie dużej mocy np. przepływowy podgrzewacz wody.

Ustal z elektrykiem jaką moc przyłączeniową będziesz potrzebować i czy instalacja elektryczna „zewnętrzna” jest na to przygotowana. W razie potrzeby zmień to w porozumieniu z Zakładem energetycznym. Podpisz umowę na odpowiednią taryfę energii np. z grupy G12 (Tauron, dolnośląskie), korzystną dla klienta mającego same odbiorniki elektryczne w całym mieszkaniu lub domu.

Przystąp do budowy instalacji, pamiętając o rozdzielni z odpowiednią ilością osobnych obwodów elektrycznych, zabezpieczonych wyłącznikami nadprądowymi, różnicowoprądowymi i przekaźnikami priorytetowymi. Gwarantuję, że poczujesz się bezpieczniej, niż z instalacjami gazowymi lub tymi na paliwa stałe.

Powodzenia i nie bój się prądu !

  • ZOBACZ TEŻ

Etapy projektowania & Moje Pakiety usług

Ile kosztuje remont mieszkania w stanie deweloperskim

Ile kosztuje remont mieszkania z rynku wtórnego

Dlaczego warto wybrać usługę projektowania wnętrz z nadzorem autorskim

Dlaczego warto dokonać zakupu nieruchomości z architektem wnętrz

Kiedy zgłosić się do Projektanta wnętrz w związku z remontem zakupionego mieszkania od Dewelopera