KOSZT REMONTU MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO

W innym artykule przedstawiłam koszty kompleksowego remontu mieszkania w stanie deweloperskim. Ale naturalnie są klienci, których nie stać na zupełnie nowe mieszkanie i decydują się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym. Stają oni przed takim samym pytaniem jak nabywcy nowo wybudowanych lokali.

„A ile będzie kosztował mnie remont mieszkania?

Z reguły Klienci używanych mieszkań szukają nieruchomości, która jest do generalnego remontu i tacy zgłaszają się z prośbą o poradę. Ci, którzy zakupili nieruchomość na rynku wtórnym w stanie tzw. do zamieszkania nie szukają projektanta & dekoratora wnętrz. Takie mieszkania mają oczywiście zaletę w postaci niższych cen, ponieważ właściciele nie mają powodu wystawiać ich za zbyt wygórowaną kwotę, w przeciwnym wypadku zostaną z niesprzedanymi nieruchomościami na wieczność.

Otóż, nie mam dla takich Klientów dobrej wiadomości. O ile cena mieszkania jest dużo niższa od zupełnie nowego, zakupionego na rynku pierwotnym, to już sam koszt remontu przewyższa remont nowego lokum w stanie deweloperskim. Na szczęście nie jest to znaczna różnica, lub w ogóle nie musi oznaczać to dużo większych kosztów. W ostateczności otrzymamy za to wymarzone mieszkanie, za cenę niższą niż mieszkanie deweloperskie po generalnym remoncie.

Dlaczego koszt takiego remontu jest większy ?

To proste. Otóż ktoś musi przeprowadzić prace rozbiórkowe, za co chce otrzymać wynagrodzenie. Najczęściej jest to ta sama ekipa, która przeprowadza remont.

Pozbywamy się takiego kosztu, jeśli samy dokonamy rozbiórki. Nie oznacza to, że całkowicie unikniemy kosztów, bo to nieprawda. Musimy np. wynająć kontener na gruz, używamy narzędzi, które się zużywają i ewentualnie, na które musimy ponieść teraz lub w przyszłości wydatki np. tarcze do cięcia, dłuta do młotów używanych do usuwania glazury itd.

Co musi zrobić ekipa remontowa, jeśli zdecydujemy się zapłacić za „rozbiórkę starej infrastruktury ?

Wspomniana firma również musi wynająć kontener na gruz. Usuwają z mieszkania stare zabudowy G-K, starą glazurę, pozbywają się z pomieszczeń mebli i armatury sanitarnej. Dokonują rozbiórki paneli podłogowych, ściennych oraz tapet ze ścian. Muszą to wszystko usunąć z mieszkania.

Jeśli muszą i jeśli życzy sobie tego Inwestor demontują stare instalacje wodne, elektryczne w tym punkty takie jak gniazdka, włączniki światła, demontują i zabezpieczają instalacje gazowe (jeśli mają do tego uprawnienia). Dokonują rozbiórki starych okien, drzwi, a zwłaszcza ich ościeżnic. Te potrafią być problematyczne, jeśli pamiętamy stalowe ościeżnice w blokach z wielkiej płyty.

Za wykonanie tej pracy i zużyte w procesie rozbiórki narzędzia oczekują zapłaty.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których w wyniku tzw. „odkrywki” ujawniają się znaczne wady remontowanego lokalu, powodujące drastyczny wzrost remontu. Te jednak dotykają znacznie częściej starych domów, niż starych mieszkań. Mogą to być przegniłe belki konstrukcji dachu, lub  wilgoć i pleśń uwidoczniona dopiero przy demontażu niektórych zabudów. Należy się na to przygotować i pamiętać planując budżet remontowy starej nieruchomości.

Dodatkowo najczęściej w nieruchomościach z rynku wtórnego dochodzi wymiana okien, grzejników itd, podwyższających koszty remontu w porównaniu z nieruchomością deweloperską.

Podsumowując 20 – 40 zł za metr kwadratowy to REALNY KOSZT przygotowania (rozbiórki) mieszkania do remontu. Do tego należy doliczyć 2000 zł - 2500 zł za metr kwadratowy jak za kompleksowy remont do zamieszkania, przy założeniu, że remont obejmuje również zakup mebli, wyposażenie wnętrz itd. chyba że dochodzą dodatkowo np. kominek, schody, balustrady, instalacje inteligentnego domu to należy liczyć się z kwotą powyżej 2500 zł za metr kwadratowy.

  • ZOBACZ TEŻ

Etapy projektowania & Moje Pakiety usług

Ile kosztuje remont mieszkania w stanie deweloperskim

Dlaczego warto wybrać usługę projektowania wnętrz z nadzorem autorskim

Dlaczego warto dokonać zakupu nieruchomości z architektem wnętrz

Kiedy zgłosić się do Projektanta wnętrz w związku z remontem zakupionego mieszkania od Dewelopera

Wszystko na prąd. Wcale niedrogo, na pewno bezpiecznie(j)