KOSZT REMONTU MIESZKANIA W STANIE DEWELOPERSKIM

Kiedy odbieram telefon od potencjalnych klientów, którzy akurat już zakupili, bądź zamierzają zakupić mieszkanie w stanie deweloperskim, prawie zawsze spotykam się z pytaniem:

 „A ile będzie kosztował mnie remont mieszkania?

Większość, jak nie wszyscy mylnie przyjmują założenie, że są to w stanie zrobić za 500 – 1000 zł za metr kwadratowy lokalu. Kierują się przy tym opiniami zasięgniętymi w Internecie od bliżej nieznajomych osób i nie znając wielu szczegółów takich jak: zakres remontu, użyte materiały, wygląd wnętrz, i czy remont był przeprowadzany z pomocą ekip remontowo-budowlanych, czy też we własnym zakresie. Taki też zakładają budżet, i o takie też środki starają się później we wnioskach kredytowych w Bankach. Potem niestety zderzają się z rzeczywistością i stają przed problemem braku możliwości sfinansowania Swoich Marzeń. Oczywiście podstawowym pytaniem jest, co chcemy zrobić w ramach remontu mieszkania oddanego w stanie deweloperskim.

Jeśli przyjmiemy założenie, że remont obejmuje oprócz materiałów do remontu całość łącznie z zakupem nowych mebli, sprzętu AGD, dodatków typu karnisze, zasłony, firany itp. nadające wnętrzu zamierzony charakter, to niestety, ale należy się liczyć z wydatkami rzędu 2000 - 2500 zł za metr kwadratowy  i to przy średniej cenie użytych materiałów. Oczywiście założenie to zawiera to wszystko, co wspomniałam wyżej, wraz z usługą ekipy remontowo-budowlanej. Jeśli dochodzą dodatkowo np kominek, schody, balustrady, instalacje inteligentnego domu to należy liczyć się z kwotą powyżej 2500 zł za metr kwadratowy.

Co składa się na wspomnianą kwotę ? No właśnie. Najpierw należy zacząć od materiałów – jak wspomniałam – tych ze średniej półki. Panele, gresy, terakota, glazura, tynki dekoracyjne, wszelkiego rodzaju zabudowy z płyt G-K, tapety, fototapety, armatura sanitarna, instalacje elektryczne, wodne, gazowe jeśli będziemy je w jakimś stopniu przerabiać pod Projekt architekta wnętrza. Tu inwestor musi sam sobie odpowiedzieć na pytania co kupić ? coś bardzo taniego czy może coś w lepszej jakości ? Pamiętam kiedy wchodziłam w dorosłe życie i nie miałam jeszcze tzw. życiowego doświadczenia, utkwiły mi w pamięci słowa moich znajomych z bogatej zagranicy, ale ludzi średnio zamożnych.

Otóż powiedzieli oni  Nas nie stać na kupowanie tanich rzeczy Po latach mogę powiedzieć, że coś w tym było z prawdy. Oczywiście wybór należy do Was.

Koszty ekipy remontowo-budowlanej to rząd wielkości od 300 – 600 zł za metr kwadratowy mieszkania. To oczywiście różni się w zależności od województwa, miasta no i od „jakości firm budowlanych. Z reguły na dobrą ekipę czeka się, warto wziąć to pod uwagę planując remont mieszkania w czasie, nie zapominając, że cena jest wtedy raczej z tego górnego przedziału.

Bardzo dużą pozycją kosztową są kuchnie i łazienki. Te drugie często kosztom dorównują, a nawet przewyższają kuchnie. Bo o ile w kuchni, największy koszt stanowią meble na wymiar i AGD, to w łazienkach mamy duże całe przestrzenie z płytek, również zabudowy, biała armatura sanitarna, wanny, prysznice, także meble, ale i sprzęt AGD, chociażby pralka, suszarka, kocioł gazowy lub może elektryczny podgrzewacz przepływowy.

Samo AGD zarówno dla kuchni jak i łazienki to duża rozpiętość cenowa, w zależności od funkcji jakie są tam wbudowane i klasy producenta.

W przypadku kuchni dużą różnicę robią blaty. Tu zapłacicie „mało” za zwykły blat z płyty MDF, ale już blat z naturalnego kamienia, może przewyższyć wartość mebli i AGD razem.

Zwłaszcza warto zastanowić się nad jakością, a więc i ceną mebli łazienkowych. Pamiętajcie o tym, że stoją one w ekstremalnych warunkach”, gdzie jest wilgoć, woda i na przemian ciepło & zimno.

Do tego wszystkiego należy doliczyć meble do pozostałych pomieszczeń, ewentualnie szafy pod wymiar. O ostatecznym wyglądzie mieszkania decydują dodatki, tworzące atmosferę przyjazną dla domowników. Jako Projektant wnętrz i kobieta przywiązuję do tego dużą wagę. Oprawy oświetleniowe niby tanie, ale jak weźmiemy pod uwagę ich ilość, to robi się już znaczny koszt. Rolety, zasłony, firany to następny duży wydatek. Tapety, fototapety, dekory ścienne, obrazy, zegary, dzbany, lustra, dywany, poduszki, obrusy,  i inne elementy to niezbędne wyposażenie wnętrz, które nadają mieszkaniom ostatecznie, przyjazne miejsce do wypoczynku, spotkań w rodzinnym gronie, a w niektórych przypadkach nawet do pracy. Warto o tym pamiętać !

Przygotujcie się na wydatki, nie bądźcie niepoprawnymi optymistami, ale na zimno przekalkulujcie sobie na co Was stać, co i w jakim czasie chcecie osiągnąć.

Jeśli Was nie stać od razu na kompleksowy remont, rozłóżcie go w czasie, ale tak, by móc w miarę normalnie mieszkać i stopniowo dochodzić do założeń z Projektu wnętrza. O ile przyjemniej jest pozytywnie się zaskoczyć, mieszcząc się w budżecie, lub być nawet poniżej zaplanowanego i zostać z gotówką w ręku, niż zderzyć się z brutalną prawdą i przebywać w „rozgrzebanych na wpół” pomieszczeniach z powodu braku środków finansowych.

Podsumowując 2000 - 2500 to REALNY KOSZT za metr kwadratowy remontu mieszkania w stanie deweloperskim.

  • ZOBACZ TEŻ

Etapy projektowania & Moje Pakiety usług

Ile kosztuje remont mieszkania z rynku wtórnego

Dlaczego warto wybrać usługę projektowania wnętrz z nadzorem autorskim

Dlaczego warto dokonać zakupu nieruchomości z architektem wnętrz

Kiedy zgłosić się do Projektanta wnętrz w związku z remontem zakupionego mieszkania od Dewelopera

Wszystko na prąd. Wcale niedrogo, na pewno bezpiecznie(j)