KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROJEKTANTA WNĘTRZ

Kupujesz mieszkanie od Dewelopera ? Planujesz przeprowadzić remont generalny, by móc wprowadzić się do kompletnie urządzonego lokum ? Będziesz zatrudniać Projektanta wnętrz i zastanawiasz się w którym momencie to zrobić, by zdążyć ze wszystkim w terminie ?

Ta krótka porada rozwieje Twoje wątpliwości !

Architekta wnętrz najlepiej zatrudnić – bez względu na to czy jest to mieszkanie czy własny dom - przed postawieniem ścian działowych i położeniem instalacji wodnych, elektrycznych, gazowych w mieszkaniach. Nie chodzi tu oczywiście o etap budowy fundamentów, ale o czas min 2 miesięce przed „uzbrajaniem” przez ekipy budowlane mieszkań (nie budynku), domu w wymienione wyżej elementy.

Pytasz dlaczego ?

Otóż architekci budynków, projektując, nie zastanawiają się, kto będzie mieszkał w ich lokalach. Robią standardy funkcjonalne dla mieszkań o tej samej powierzchni (taki sam układ pomieszczeń, mniej więcej taki sam metraż i ciągi komunikacyjne) i potem te standardy zachowują z reguły w każdym z nich.

A tymczasem klienci chcą mieć swój własny, często niepowtarzalny układ stref mieszkalnych, przede wszystkim dopasowany do ich potrzeb. Często więc, a raczej zawsze zostanie zaproponowany przez projektanta wnętrz zupełnie inny układ, biorący pod uwagę strukturę rodziny tj: ilość osób, wiek, płeć, wymagania wynikające z niepełnosprawności członka rodziny. Projektant będzie pamiętał o dzieciach i postara się spowodować, by ich pokoje rosły razem z nimi. Naturalnie, że architekt weźmie pod uwagę ograniczenia spowodowane głównymi instalacjami doprowadzonymi do każdego mieszkania w tzw. szachtach czyli pionowych kanałach budynku.

W związku z tym warto oszczędzić pieniądze na: najpierw wydane na budowę wg. założeń Dewelopera, potem rozbiórkę i w końcu ponowną budowę nowych ścian działowych, zaproponowanych przez architekta wnętrz, nie zapominając o kosztach przebudowy instalacji wodnych, grzewczych, gazowych, elektrycznych.

Dzięki temu, że Deweloper przekazuje Tobie dokumentację techniczną mieszkania, projektant wnętrz bazując na tym, zaprojektuje wnętrza wg. potrzeb i gustów domowników. Musi mieć czas na przedłożenie propozycji nowego układu funkcjonalnego i wizualizacji 3D pomieszczeń, oraz czas na przedyskutowanie pomysłów z Tobą i naniesienie ewentualnych poprawek.

Pamiętaj również, że Projektant może akurat mieć aktualnie inne budowy w trakcie realizacji. Musi je zakończyć i zarezerwować czas dla Ciebie (to drugi powód dlaczego należy zgłosić się na min 2 miesiące przed budową ścian działowych i instalacji).

Należy pamiętać, że i tak po oddaniu kluczy, przed przystąpieniem do remontu, architekt wnętrz zweryfikuje rzeczywiste wymiary mieszkania z tymi z dokumentacji projektowej, bowiem te – jak życie pokazuje - niestety czasami się od siebie różnią.

  • ZOBACZ TEŻ

Etapy projektowania & Moje Pakiety usług

Ile kosztuje remont mieszkania w stanie deweloperskim

Ile kosztuje remont mieszkania z rynku wtórnego

Dlaczego warto wybrać usługę projektowania wnętrz z nadzorem autorskim

Dlaczego warto dokonać zakupu nieruchomości z architektem wnętrz

Wszystko na prąd. Wcale niedrogo, na pewno bezpiecznie(j)